« Pie Country | Main | Distraction »

Comments

Patty

It does sound yummy and even the ice cream maker seems appealing!

Ivonne

Ok. Ok, already! I'll buy the damn ice cream maker!!!

Actually I do need an ice cream maker. The Phillips one that I had (my uncle bought it for me when I was a wee little Cream Puff) finally gave out on us.

So I'm guessing you recommend the Cuisinart model?

As for the anise ice cream, how unique and delightful! I have always been in love with anise and all its related friends.

So here I go ... clipping another Egg Hunt recipe!

Mitzy

i would make milk-chocolate toffee. yum.

Regina

If you love ice cream (don't we all!)you should make a summer trip up to Wisconsin. Wisconsin is known as the "dairy state" and has some of the tastiest ice cream around! I know this because last summer we went to visit Carl's sister Pearl, outside of Eau Claire. One night after chores, we went to the Tasty Freeze where I had the most scrumptious bannana split ever. The ice cream just tastes better in WI. While enjoying my split with Pearl, she had a cone, Carl walks up to us with a styrofoam hat that looks like a block of swiss cheese on his head. It was the funniest thing! Everybody at the Tasty Freeze must have looked at us while we were howling. He wore it for the whole rest of the trip, and kept it on his head the whole ride back to Reelsville. Enjoy your summer and have a split, Wisconsin style if you have the time. Bye!

Alanna

I've been whittling away at a big bottle of Pernod -- NEXT! It might go fast, with this ice cream!

barknot

That anise ice cream sounds like a dream. Of course I would put some of those candied rose petals on it just for contrast and to make the whole thing frou-frou ++.

Here's my recipe for
Star Anise Ice Cream:


Star Anise Ice Cream

1 can sweetened condensed milk (14oz)
equal amount half-and-half or whipping cream
5-6 star anise
pinch sea salt

1. In a medium sized cookpot combine the condensed milk and the
cream stirring until it's all well-mixed.

2. Dust off the star anise so you don't get dark barky crumbs into the
cream and gently add the star anise to the cream. Stir gently.

3. Set cream/milk/anise combination over low to medium heat and
bring the liquid to barely scalding heat then lower heat to low. Let it sit
on low heat for about 12 to 15 minutes,gently stirring every once in a
while.

4. Add salt and stir. Turn off heat
.
5. When cream is nearly at room temperature, pour through a fine sieve
to remove all bits of star anise.

6. Put in an ice cream machine and follow manufacturer's directions or
pour into shallow ice trays or shalllow plastic containers and put in
freezer. If using trays, stir the cream about once an hour as it freezes
so it doesn't become one big slab of cream.

7. Serve for dessert. It's great with fresh sliced figs or cherries or with
some fine dark chocolate grated over it. It's also great with the chocolate cookie part of an Oreo.

NOTE: Using 5 to 6 star anise will result in a markedly strong anise
flavor. You may want to start with just 2 or 3 star anise.

The condensed milk is sweet enough so you will not need any more sugar unless you're Cuban. I am.

alan in China

Why reinvent the wheel?
Get some Baskin Robbins vanilla ice-cream and pour Pernod over it! OR any liqueur for that matter. Made in a matter of seconds, and only those dinner purists will spot the difference.
All tat is needed to finsh off your culinary prowess is a good cup of coffee: cappuccino Italian style

jamesmorgans

Hallo!
My name dr. James Morgan.
I do study the anti depressants. And wish to introduce to you the new drug called zoloft.
If you want to feel good, look at these links.

[url=http://zoloft1.blogsome.com/2008/05/02/zoloft-side-effects/]zoloft forum[/url]
[url=http://zoloft1.blogsome.com/2008/05/01/buy-zoloft-online/]buy zoloft[/url]

[url=http://zoloft1.blogsome.com/]zoloft generic[/url]

best wishes.

fahrrad

Dies ist ein großer Ort. Ich möchte hier noch einmal.

propecia price

I have a new favourite ice cream. It's lovely, it's healthy and it's also delicius, how ever is my secret. anyway i am always excited to have an ice cream even if is not my own receipe

propecia

When did humans start drinking cows milk, or any other type of
non-human milk? Did they feed it to just infants first, or humans of
all ages? Is it possible to know why they started?

c9 gold

Dies ist ein großer Ort. Ich möchte hier noch einmal.

fioricet

fioricet drugfioricet sale

The money manned a large labour-power in the cyclist of germany's sector community, but it dramatically criticized a urban price in population and conservation.

gratis grattiskort

En annan webbplats som du kan prova är fancast.
kampanjerbjudande
Du bör endast begära för de objekt som verkligen intresserar dig.

ShowSweabemia

[url=http://www.tiendasvirtuales.org/how-in-order-to-avoid-hosting-account-coming-from-being-hacked/ ]Hosting[/url] - to udostępnianie przez dostawcę usługi internetowej zasobów serwerowni. Jeszcze precyzyjniej ujmując polega to na "zarezerwowaniu" oddaniu do dyspozycji określonej pojemności dysku twardego, na której jest dozwolone przechowywać pliki tworzące zawartość stron WWW i lub udzielenie przestrzeni dysku jak miejsca dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna kategoria hostingu to udzielenie większych obrębów dysku, a nawet skończonego serwera względnie kilku - w charakterze fizycznego nośnika na rzecz dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o udostępnienie fizycznego miejsca (dysku lub dysków twardych) dla ulokowania rozlicznych odmian danych dostępnych przez Internet.Wiele usług hosting jest płatnych. Więc dlatego nie chcemy Cię okłamywać. Nasze usługi hostingrównież są płatne, z z jedną różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najmniej kosztownych w sieci. Dajemy w ofercie hosting na najlepszym poziomie, po najniższejdopuszczalnej cenie. Przekonaj się sam i przetestuj naszą jakość! Inwitujemy na portal. Nasze usługi hostingteż są płatne, z z jedną różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w globalnej siecie Nie jesteś w stanie w to uwierzyć, czy negujesz jeszcze słuszność tego, co tu jest wypisane? Jeżeli tak to bezzwłocznie wejdź na nasz portal i przekonaj się o przwdzie tego wpisu Nasze usługi hosting oferują najwyższą jakość w najmniejszej cenie. Nie będziesz musiał wypłcać ogromnych pieniędzy za usługi hosting. Proponujemy wiele rabatów i promocji specjalnie dla stałych, ale i również dla świeżych kontrahentów. Sprawdź sam i wejdź koniecznie. Zobaczysz ile jesteś w stanie oszczędzićz nami.

acceltkek

[url=http://pracorada.pl/2011/12/wigilia-pracy/]wigilia[/url][url=http://pracorada.pl/2011/12/pomysl-na-biznes-jak-zalozyc-wlasna-firme/]jak zalozyc wlasna firme[/url][url=http://pracorada.pl/2011/11/badania-okresowe-pracownikow/]badania psychologiczne[/url]

Malerorothe

[url=http://angry-birds-one.com]Angry Birds[/url]

MemGochehew

[url=http://rozreklamowani.pl]gadżety reklamowe[/url]
Jaki jest najniezwyklej sprawny rodzaj polecania swojej organizacji? Jakże powiększyć liczbę kontrahentów i co za tym idzie zyski w swojej fabryce. Odpowiedź jest szczerze, bezproblemowa. Komunikacja marketingowa. Wywołuje ona powalające plusy dla naszego biznesu. Wykonuje, że nasza marka jest rozpoznawalna, mieszkańcy są świadom jej życia, lub stan ewentualnych konsumentów bezustannie wzrasta. Jest niemniej jednak moc odmian reklamy. Reklama telewizyjna, tak zwany migawka reklamowa, przekaz promocyjny w radiu, w gazecie itd. Chciałbym Ci jednakże zilustrować równie skuteczną reklamę jaką jest reklama telewizyjna, to znaczy gadżety reklamowe. Jest tutaj wystąpienie o wszelakich przedmiotach użytku codziennego, jak kubki, długopisy, zabawki, koszulki, na których zdołasz rozmieszczać logo własnej firmy. Tenże sam się przekonaj jak to funkcjonuje i pomyśl przez sekundę. Idziesz szosą w latko i omijają Cię mieszkańcy w gustownym podkoszulku z logiem Twojej organizacji. Czy to nie fenomenalna i praktycznie darmowa forma reklamy? Właśnie! Ludziska poprzez stosowanie artykułów, których normalnie i tak będą używać, polecają Twoją spółkę, sprawiając, iż inni zaczynają się nią interesować. Zapraszamy na naszą stronę www, na której wyszperasz całą proponowaną przez nas ofertę i zapoznasz się z naszymi małymi cenami. Gwarantuję Ci, iż pozytywy jakie może osiągnąć Twoja jednostka wielokrotnie przewyższają poniesione wydatki.

BeiquemiG

[url=http://www.angry-birds-luv.com/angry-birds-pc/]Angry Birds PC[/url]

The comments to this entry are closed.

June 2007

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
My Photo